Nyakunkon a nyári szünet, ilyenkor több időt szánunk a barátainkra, rég nem látott ismerőseinkre. A kapcsolattartás egyik módja a levélírás. Manapság legtöbben a világhálót igénybe véve e-mailen küldik el a leveleiket, és fittyet hánynak az iskolában megtanult szabályokra. Nincs is ezzel semmi gond addig, amíg ezt a levelet nem a nyelvvizsgán írják. Szerencsére a nem hivatalos levél „kreálása” sokkal egyszerűbb az írásbeli nyelvvizsgán, mint a hivatalosé, mégsem árt csokorba szedni a legfontosabb elvárásokat, hogy minél magasabb pontszámot érjünk el!
A vizsgán a levelet legtöbbször egy általad jól ismert személynek írod, aki többnyire egy barát, iskolatárs, házastárs vagy családtag. Néha olyan személynek kell írnod, akit még nem ismersz, például egy külföldi kortársad, akivel levelezni szeretnél nyelvgyakorlás céljából.
A leveledet úgy kell megfogalmaznod, hogy felkeltse az olvasó érdeklődését, ne legyen unalmas számára!
Legtöbbször irányított fogalmazásról van szó, előírják, miről szóljon az írás: információt adsz át, elmeséled az élményeidet, vagy érzéseidet valamivel kapcsolatban (nyaralás, születésnapi buli, új szerelem satöbbi).
Mindig előre gondold át mit fogsz írni, mert a terjedelem meg van adva – legtöbbször 120-150 szó!
Tagold bekezdésekre a levelet, legyen meg a klasszikus három paragrafus: bevezetés, téma kifejtés, befejezés!
A megszólítás angolul Dear + a személy keresztneve, ezután vesszőt tegyél és ne felkiáltójelet!
Kezdd a levelet egy olyan információval, ami rólad szól, ezután térj rá a levél céljára, mondanivalódra!
Baráti, közvetlen stílusban írj, ha angolul írsz használj összevonást (pl.: I’m, she’s, don’t), rövid, hétköznapi szóhasználatban alkalmazott szavakat, kifejezéseket! Írj rövid, egyszerű, személyes jellegű mondatokat, használj kötőszavakat, idiómákat! Kerüld a formális, udvarias nyelvezetet!
Kérdezd a címzettet, érdeklődj iránta a levél témájához kapcsolódóan!
A végén, a búcsúzás előtt ne felejts el záró sorokat írni, mellyel arra utalsz, hogy nemsokára befejezed a leveledet!
Óvatosan használd a búcsúzásnál a kifejezéseket, nem mindegy hogyan köszönsz el egy távolabbi rokontól, ismerőstől, (angol: Best wishes) vagy a legjobb barátodtól, szerelmedtől (Love)!
Miután befejezted az írást ne felejtsd el átnézni, hátha találsz egy-két hibát!
Ha kérdésed van, írj bátran, erre az e-mail címre: nyelvtanulas@ilsnyh.hu
R.A.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.