Kosztolányi Dezső szerint a tíz legszebb magyar szó a következő: láng, gyöngy, anya, ősz, szűz, kard, csók, vér, szív, sír.
Egy 2009-es Magyar Nyelv Éve alkalmából szervezett versenyen ezekre a szavakra szavaztak legtöbben az Interneten: édesanya, lenolaj, édesem, fricska, cipőfűző, szerelem, pillangó, guriga, szeretlek és alkony.
Érdekes módon nincs egyetlen szó sem, ami azonos. Míg Kosztolányinál az egy szótagú szavak voltak a befutók, 2009-ben csupa több szótagú szóra voksoltak.
De mitől szép egy szó? A csengésétől, zeneiségétől? Vagy a magyar nyelvben a magas és mély magánhangzók miatt hallunk bizonyos szavakat szépnek? Netalántán a jelentése dominál? Egy külföldi, aki nem ismeri a szó jelentését, pusztán a hangzása alapján dönt. Számunkra meghökkentő, hogy olyan szavakra szavaznak, amelyeket mi semmiképpen sem választanánk. Egy listán például a cipőfűző és a dűlmirigyrák is felmerült a legszebb magyar szavak között.
Itt az idő, hogy megszavazzuk a tíz legszebb angol szót!
A döntés teljesen szubjektív!
Én például néha órán ’ízlelgetem’ az angol szavakat, és rácsodálkozom, hogy mennyi szép szó van. Most ezek a kedvenceim: pussywillow, silent consonant, cherry, seawitch. (Csakis a hangzásuk miatt!)
Neked vannak kedvenceid?
Írjd meg az összes szót, ami tetszik (lehet több mint tíz szó!) március 31-ig erre az e-mail címre: nyelvtanulas@ilsnyh.hu
A legtöbb szavazatot kapott szavakat közzétesszük a facebook-on, és lájkolással választjuk ki a legszebb tízet.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.