Nyelvvizsgán az íráskészséget mérő feladatok egyike az esszéírás. Anyanyelvünkön is írunk esszét középiskolában és később főiskolai, egyetemi tanulmányaink során is, ezért ez a feladat kicsit közelebb áll a fiatal nyelvvizsgázókhoz, mint a hivatalos levél. Ennek ellenére alapos átgondolást igényel és sok jellemző sajátosságot kell figyelembe venni írójának.
Az esszét többnyire hivatalos, félhivatalos stílusban kell megírni, összevonás nem megengedett. (Tehát kerüld a túl „cikornyás” és a szlenges stílusban megírt mondatokat!) Érzelemnyilvánításoknak itt nincs helye, semleges stílusban írj!
A cím már magában foglalja azt az állítást, amiről egy jól felépített, érvekkel alátámasztott, logikus felépítésű szöveget kell papírra vetni.
Mielőtt elkezded a munkát, gondold át mit szeretnél írni! Készíts egy táblázatot, ami kulcsszavakat tartalmaz. (Pl.: két oszlopba írd le a szóban forgó dolog előnyeit, hátrányait, vagy azt mi szól ellene illetve mellette)
Az első bekezdést a címhez szorosan kapcsolódva egy olyan mondattal kezdd, aminek az a célja, hogy felhívja az olvasó figyelmét a témára. Írj egy általános, vagy személyes, mérlegelésre okot adó véleményt.
A következő rész több paragrafust tartalmaz, részletesen kifejted a témát. Felsorakoztatod az érveket, ellenérveket, (amelyeket a vázlatodban már lejegyeztél) példákkal támasztod alá a leírtakat. Minden egyes bekezdést kezdj egy kulcsmondattal – topic sentence - ezután érvelj! Érvelési technikád logikus legyen, használj oda tartozó kötőszavakat, kifejezéseket! Sokan bemagolják a különböző kifejezéseket, és azt hiszik, hogy a pontozó tanár attól ájul el, minél többet írnak az esszébe. Ez nem így van. Az igaz, hogy jelentős szerepük van a kötő és utaló szavaknak, de nem mindegy, hogy hol tűzdeled velük tele az írásodat. Nyelvvizsga felkészítő könyvekben találsz listát a kötőszavakról, és arról mi a céljuk és funkciójuk.
A záró bekezdésben következtetéseket vonsz le a leírtak alapján. Ez egy logikus befejezés legyen, nem kell bizonygatni az igazadat, egyszerűen írsz egy frappáns összegzést.
Ha kérdésed van, írj bátran a nyelvtanulas@ilsnyh.hu-ra!
R. A.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.